+48 608 585 771 biuro@polskastolarka.pl

"Bądź mądry przed zakupem stolarki"

  • okna
  • rolety
  • drzwi
  • bramy
  • montaż
  • doradztwo
  • slider
  • slider
  • slider

Kolektory słoneczne - pytania i odpowiedzi

„Słońce a za tym energia słonecza jest dobrodziejstwem natury a w dodatku w najczystszej postaci - niewyczerpalnym źródłem energii. W dobie rozwoju technologicznego, zagospodarowanie ciepła słonecznego jest stosunkowo tanie i odbywa się przy udziale optymalnie dobranych kolektorów słonecznych inaczej zwanych solarami. Urządzenia te pozwalają zmniejszyć nawet o 60% roczne zużycie tradycyjnej energii potrzebnej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej”.
1. Ile kolektorów jest potrzebne dla 4-osobowej rodziny?
Żeby na to pytanie opowiedzieć, należy przyjąć założenie, że jedna osoba zużywa przez dobę około 50-70 l ciepłej wody, a jeden kolektor ogrzewa do 120 l wody. Odpowiedź powinna brzmieć: dla 4-osobowej rodziny potrzebne są dwa kolektory, oczywiście zainstalowane na zewnątrz budynku.
2. Czy kolektory słoneczne mogą zostać „wpięte” do istniejącego układu podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub/i ogrzewania?
Tak. Należy tylko dobrze zaprojektować i wykonać właściwą instalację, czyli podłączenie.
3. Czy instalacje energooszczędne takie jak kolektory słoneczne są dofinansowywane przez budżet Państwa?
Tak. W zależności od inwestora i wielkości inwestycji instalacje solarne wspierane są preferencyjnymi kredytami lub dotacjami, np. z  Funduszu BOŚ (kredyt ten dotyczy wykonania kompletnych systemów grzewczych wykorzystujących alternatywne źródła energii ,m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła),  lub prze programy Unii Europejskiej, np. Program SAPARD.
4. Czy można wykorzystać kolektory słoneczne do ogrzewania całego domu?
Raczej nie, służą one z reguły tylko do wspomagania ogrzewania i tylko w okresie przejściowym - wiosna, lato, jesień. Kolektory słoneczne, oprócz dostarczania ciepłej wody np. do kąpieli,  najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym lub innym (niskotemperaturowym).
5. Czy używając pralki lub zmywarki, można korzystać z ciepłej wody ogrzanej za pomocą kolektorów?
Tak, o ile konstrukcja pralki bądź zmywarki pozwala na zasilanie jej ciepłą wodą z dowolnego źródła. Większość nowoczesnych urządzeń ma taką opcję.
6. Czy w zimie kolektory są w stanie skutecznie podgrzać wodę i czy nie zamarzają?
Tak,. jeśli tylko będzie odpowiednie nasłonecznienie. W instalacjach słonecznych całorocznych czynnikiem roboczym jest płyn niezamarzający, będący wodnym roztworem glikolu propylowego (taki sam płyn używnay jest do chłodnic samochodowych). Temperatura krzepnięcia takich płynów wynosi ok. -35 °C i dlatego ujemna temperatura nie ma dużego wpływu na pracę instalacji.
7. Czy kolektory pracują gdy jest zachmurzone niebo?
Tak, ale jest to uzależnione od zainstalowanego typu kolektora. Kolektory płaskie (najczęściej używane) uzyskają co najwyżej temperaturę otoczenia przy zachmurzeniu, zaś kolektory próżniowe (rurowe) potrafią podgrzać ciepłą wodę przy zachmurzonym niebie korzystając z promieniowania rozproszonego, przy bardzo małych stratach ciepła, lecz ich cena jest niestety nawet o 100% wyższa.
8. Czy kolektory słoneczne są odporne na warunki atmosferyczne np. gradobicie?
Tak. Szyba montowana w kolektorach o gr. 3-4 mm jest hartowana, 4-6 krotnie bardziej wytrzymała na uderzenia niż zwykła , co zgodnie z normami zapewnia odporność na uderzenie gradu.
9. Czy i jak należy czyścić powierzchnię kolektora?
Nie. Szyba kolektorów jest gładka i ustawiona pod takim kątem, że kolektory słoneczne praktycznie same się czyszczą (podczas opadów deszczu). Jeśli kolektor ustawiony jest nisko na konstrukcji naziemnej w miejscu gdzie intensywnie się kurzy można w okresie braku deszczu przemyć ich powierzchnię raz na kilka dni.
Copyright © 2015 GEC Consulting Grzegorz Cendrowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.